Ders Zili Yaklaşıyor! Çantaları Hazırlayalım!

06 Şubat 2018

Geri sayım başladı, ders ziline saatler kaldı! Sevdiklerimizle dinlenerek, eğlenerek, okuyarak, tekrarlar yaparak geçirdiğimiz güzel bir dönem arası tatilinin ardından çok yakında yepyeni bir döneme başlıyoruz. Bahar dönemi, yeni renklerin filizlendiği, yeni oyunların başladığı, güneşin yepyeni bir gülümseyişle, bizleri daha uzun süre karşıladığı bir dönemdir. Bu nedenle daha neşeli, daha enerjik ve canlı geçer. Siz de çevremizde yenilenen her şeye uyumlu olarak en canlı renklerle derslikleri süslemeye hazır mısınız? Hadi, okul çantamızı erkenden hazırlayalım. Ama en uygun ve kaliteli ürünleri seçmek için ihtiyaçlarımızı ve okul araç gereçlerinin kullanım özelliklerini iyi belirleyelim.

Kurşun Nasıl Yazıyor?

1564'te Kuzeybatı İngiltere'deki çalışan madenciler, kurşundan daha koyu işaret bırakabilen yumuşak ve parlak bir madde buldular. Siyah kurşun adını verdikleri bu madde, çubuklara ayrılıp kalın bir şeritle sarıldığında eşsiz işaretlerin yapımında kullanılabiliyordu. Daha sonra 1779'da bilim insanları siyah kurşunun aslında doğada bulunan kurşun elementiyle aynı olmadığını fark etti. Daha yumuşak ve zehirsiz olan kömür ve elmasın da içinde bulunduğu saf, doğal karbon ailesinin bir aslında parçasıydı bu madde. Ona grafit adını verdiler. Toz haline getirilip kil, su, balmumu ve diğer kimyasal malzemelerle karıştırıldığında bugün kalemlerimizin içinde yazı maddesi olarak kullandığımız kurşun, işe bu şekilde üretildi. Her kalem türünün içine grafit miktarı farklı oranlarda olan kurşun katıldı. Böylelikle ortaya, farklı yumuşaklıklarda yazan kalemler çıktı.

Not: Kalemin kurşununda ne kadar grafit varsa kurşun o kadar yumuşak olur. Daha çok kil, kurşunu sertleştirir. Daha çok resim alanında kullanılan 4B kalemler çok yumuşak, 4H kalemler ise serttir. Bu nedenle yazı yazmak için silgi ile kolaylıkla silinebilecek ve kâğıt yüzeyini tahriş etmeyecek orta sertlikte, HB kalemler tercih edilmelidir.

Silginin Hikâyesi: Bir Varmış, Bir Yokmuş

Kalemle çizilmiş olan işaretlerin silinmesinde kullanılan, vinil, kauçuk, plastik gibi hammaddelerden üretilen silginin hikâyesi ilginçtir. 1770 yıllarına kadar silme işlemi hamur, ekmek gibi maddelerle yapılmaya çalışılıyordu. Ancak bu maddeler, sürtünme kuvvetleri fazla olduğu için temizledikleri yüzeyi tahriş ediyordu. Bu sırada İngiliz mühendis Edward Nairne, ekmek parçaları yerine kauçuk maddesini kullanarak ilk silgiyi buldu. Küçük kauçuk parçalarını bir araya getirirken tesadüfen silme gücünün olduğunu, ayrıca yumuşak yüzeyiyle kauçuğun hiçbir tahriş etkisi bırakmadığını keşfetti. Ardından, kauçuğa ek olarak daha yumuşak ve dayanıklı olmasını sağlayacak kimyasallar katıldı ve bugün kullandığımız silgiler üretildi. Silgi seçiminde, silginin parçalanmadan kolayca eğilip bükülmesine, toz hâline gelmeden bütün durmasına dikkat etmeliyiz.

Not: Günümüzde alıcıların ilgisini çekmek amacıyla silgilerin içine koku verici aromalar, renklendirici boyalar gibi birçok katkı maddesi eklenmektedir. Bu maddeler sağlığa zararlı olabileceğinden silgi seçiminde mümkün olduğunca katkı maddesi az olan ürünler tercih edilmelidir.

Doğa Dostu Kâğıt

Doğal kaynakların hızla tükendiği günümüzde binlerce ağaç, kâğıt üretimi için kesilmekte, ormanlarımız gün geçtikçe yok olmaya yüz tutmaktadır. Bu durumu değiştirmek ve dünyayı sürdürülebilir hâle getirmek için üreticiler, yenilenebilen kaynaklara yönelmiştir. Bu amaçla üretilen doğa dostu kâğıtlar, doğada yok olmadan yeniden kâğıt hâline getirilip tekrar tekrar kullanılabilir. Defter seçiminde bu tür sürdürülebilir kâğıtlardan üretilen ürünleri tercih etmemiz, hem doğanın korunmasına katkı sağlar hem de dünyamızın ömrünü uzatır.

Not: Alışverişlerimizi yaparken yalnızca kâğıt değil, plastik torbalarda da ürünün “geri dönüşümlü” ibaresini bulundurmasına dikkat edelim. Hammadde dostu olan geri dönüşümlü ürünler sayesinde doğada hiçbir atık olmadan tüketim gerçekleştirmiş oluruz.

Çanta Kullanmayı Biliyor muyuz?

Günlük hayatta hemen her an yanımızda taşıdığımız çantalar, bugün yüzlerce çeşit tasarımıyla raflarda yerini alıyor. Ancak bu tasarımların hepsi, kullanım kolaylığı ve işlevi gözetilerek üretilmiyor; satışları artırmak adına göze hoş gelen, renkli, sıra dışı biçimlere sahip çantalar, taşırken ergonomik özellikleri dolayısıyla vücudumuzda şekil bozukluklarına veya ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle iyi bir çanta seçiminde yalnızca ürünün dış görünüşüne değil, aynı zamanda kullanım özelliklerine ve ergonomik yapısına da dikkat etmeliyiz.

Çoğunlukla sırt çantası olarak tasarlanan okul çantalarının malzemesi hafif olmalıdır. Çantanın askıları, içi süngerli malzemeden tercih edilmelidir ve omuzlarla boynun tam ortasına yerleşmeli, kaymamalıdır. Çantanın tabanı, kumaşa ek olarak dayanıklı malzeme ile kaplanmalıdır. Çantanın ön yüzünde kullanım kolaylığı için büyük fermuarlı veya ağızlı bölmeler bulunmalı, fermuarların kolay açılıp kapanıyor olduğu kontrol edilmelidir.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Whatsapp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.