Geçmişten Günümüze Barbie Bebek Hakkında Bilinmeyenler

02 Mart 2016

barbie-bebek

İlk kez 1959 yılında Amerikalı bir iş kadınının kızı olan Barbara Handler’dan esinlenilerek üretilenBarbie bebek günümüze kadar en çok satılan ve kızların vazgeçilmez oyuncağı olarak kalbimize taht kurmuştur. 1950li yıllarda oyuncak bebekler çocukların birer bez kopyası şeklinde üretilmekteydi. Barbara Handler’ın ananesi kızının oyuncağı olan bebeklere yetişkin kişilikler oluşturarak oynadığını görünce aklına yetişkin vücutlarına sahip plastik bebekler üretileceği gelmiştir.

Bu konuyu Mattel oyuncak firmasıyla görüşen Handler ilke başta ciddiye alınmaz fakat vaz geçerek Almanya’dan aldığı ‘Lilli’ isimli bebekleri bir yetişkine benzer bebeklere çevirip, hatta özel bir terzi tutarak kıyafetlerini tasarlatmıştır. Elinde ki bu bebekle tekrar oyuncak şirketiyle konuşan Handler tümü erkeklerden oluşan yönetim kurulunu etkileyerek 9 Mart 1959 yılında kızının adında piyasaya sürülmesini sağlamıştır. Barbie bebek ilk piyasaya sürüldüğü andan itibaren büyük ilgi topladı ve ilk yıl 350.000 adet sattı. Bunun üzerine Handler oğlu Ken’in adını verdiği erkek versiyonu da Barbie bebekdünyasına kazandırmıştır.

İlk yıllarda sadece sarışın ve esmer olarak piyasaya sürülen Barbie bebek çok fazla sayıda satılmasına rağmen beraberinden pek çok tartışmayı da getirmiştir. Genç kızların kendilerine rol model olarak gördüğü Barbie bebeklerin, ebeveynleri en rahatsız eden konu belirgin ve dikkat çekici göğüsleri olmuştur. İnsan vücuduna göre orantısız olarak üretilen ince beli ise alınan eleştirilerle zamanla kalınlaştırılmış fakat yetişkine benzemesine çok önem veren Handler göğüslerin dikkat çekmesi konusunda geri adım atmamıştır.

Günümüzde hala pek çok konseptle Barbieleri fazlasıyla görmek mümkün. Biri birinden güzel kıyafetleri ile evleri arabaları ve arkadaşlarıyla farklı temalarla rafları süsleyen Barbie hala genç kızların favori oyuncağıdır.

Bu kadar uzun yıllardır marka olan Barbie bebek yıllar içerisinde pek çok politik ve siyasi tartışma konularına malzeme olmuştur. 1967 yılında ırkçılık ve eşitlik havalarının estiği dönemlerde ilk zenci bebeği üretilmiştir. Mayıs 1997 de ise ilk kez pembe tekerlekli sandalyesiyle Becky Barbie bebek dünyasına katılmıştır. 2003 yılında Suudi Arabistan’da İslami kurallara uymaması gerekçesiyle satışını yasaklamıştır. 2009 Yılında ise üretilen dövmeli Barbie bebekler ise gençleri dövmeye özendirmesi sebebiyle tüketici haklarının eleştirilerine maruz kalmıştır.

Barbie sadece bebek formuyla kalmayarak perde, halı, nevresim gibi ev tekstili dışında, çantalar kalemlikler ve aklımıza gelebilecek her türlü okul malzemesinde Barbie’yi görmemiz mümkündür. Yıllardır hakkında pek çok tartışma yaratan Barbie bebek bu kadar geniş bir pazara hitap edebiliyor ve bu kadar çok satılmasının sebebi büyüklerin bile gönlünü çalan güzelliği olmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER
barbie renkli portatif ev barbie renkli saçlar oyun seti barbie tek kişilik yatak örtü barbie alıştırma pateni barbie paten 4 tekerlekli
Barbie Renkli Portatif Evi Barbie Bebek Renkli Saçlar Oyun Seti Barbie Yatak Örtüsü - Tek Kişilik Barbie Paten - Alıştırma Pateni 3 Tekerlekli Barbie Paten - Alıştırma Pateni 4 Tekerlekli
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Whatsapp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.