Kızlar Neden Monster High’ı Seviyor?

10 Mart 2017

Mattel’in gotik temalı oyuncak bebekleri olan Monster High bebekleri şu aralar çok popüler!

Mattel CEO’su Bryan Stockton’un bir konferansta açıkladığına göre, 2010 yılında piyasaya sürülen Monster High, günümüzde 1 milyar dolarlık bir marka ve Monster High bebekleri dünyanın en popüler ikinci bebekleri.

Diğer yandan, şirketin sıradan görünümlü, sağlıklı, hayal kuran bebekleri olarak bilinen American Girl bebekleri ise 600 milyon dolarlık bir marka.

Monster High Elektrik Saçlı Frankie Bebek DVH72 Monster High Havalı Saçlı Acayipler DVH65 - Ari Hauntington

Bu doğru: Pembe, mavi saçlı, ürkütücü, “hortlak” görünümünde makyaja sahip olan Monster High oyuncakları elleri manikürlü, sarışın, mavi-gözlü mükemmel bebekler olan Barbie bebekleri satışta geçti. Bunun bir kültürel değişim olduğunu söylemek mümkün.

Barbie açısından düşünecek olursak, 55 yıldan uzun bir süredir piyasada olan bir bebeği canlandırmaktansa, Monster High gibi yeni markalar kurmak oldukça kolay. Ayrıca, Barbie’nin hala yılda yaklaşık 1.3 milyar dolar kazandırdığını unutmamakta fayda var.

Monster High’ın şu anda satışlarda bu kadar başarılı olmasının sebebinin kültür değişimi olduğunu söyleyebiliriz. Yeni Monster High bebekler, çocuklara “kişisellik” sunuyor. Her oyuncak bebek farklı bir hikayeyle geliyor ve fiziksel görünüşleri de stabil olmaktansa oldukça farklı ve kişisel.

Analist Jaime Katz’e göre Barbie’deki tek karakter Barbie ve çocuklar oyunlarında daha fazla kişisellik istiyorlar. Farklı tiplerde ve karakterlerde gelen Monster High oyuncaklarını ise kendileriyle daha fazla ilişkilendirebiliyorlar.

Monster High Derin Sulara Yolculuk - Kala Mer'ri Figür

Görünen o ki, çocuklara göre artık “mükemmellik” bir kıstas değil. Onun yerine, artık daha fazla çeşitlilik ve kişisel hikayeler arıyorlar.

Monster High oyuncakları kitaplara ve web bölümlerine de sahip. Serinin en büyük özelliği ise, içinde bulunan her karakteri kendi farklılığıyla kabul eden, farklılıklara hoş görülü bir lisede geçmesi.

Mattel’in pazarlama bölümünden Cathy Cline, Monster High markasının tanıtımında “Markanın mesajı, özellikle zorbalık ve ayrıştırma bu kadar gündemde bir konuyken herkesin kendini kusurlarıyla ve farklılıklarıyla kabul etmesi, ve hatta bunu kutlaması.” dedi. Cline, Monster High’ın oyuncak endüstrisinde en çabuk büyüyen markalardan biri olduğunu da ekledi.

Monster High Frankie Stein Bebek Figür - Orijinal Acayip Kızlar -

Monster High karakterleri, kayak yapmak, rock müzik ve çevreci aktivizm gibi şeylerden hoşlanıyorlar. Her karakterin sevdiği şeyler ve sevmediği şeyler birbirinden oldukça farklı.

Oyuncak analisti Gerrick Johnson, Monster High’ın bu başarısı karşısında oldukça şaşırmış durumda. Markayı ilk çıktığında ciddiye almadığını ifade eden Johnson, şunları ekledi: ”Monster High’ın bu kadar başarılı olacağını düşünmezdim. Barbie neden başarılı oldu? Çünkü Barbie ilham verici. Kızlar Barbie gibi olmak isterler. Monster High’ın daha çok Shrek gibi olacağını düşünmüştüm. Shrek oyuncakları başarılı olamadı çünkü hiçbir erkek çocuğu bataklıktaki yeşil bir dev olmak istemez. Onlar Luke Skywalker gibi bir kahraman olmak isterler.”

Fakat Rebeca Salms’a göre Monster High oyuncakları, sıra dışı özellikleriyle çocuklara kendini Barbie’den çok daha yakın hissettiriyor. Farklı görünümleriyle çocukların hayal dünyasını da zenginleştiriyor.

Salms’ın 9 yaşındaki kızı Keiko da Monster High bebekleri ile oynamayı çok seviyor. Arkadaşları ile Monster High karakteri Cleo de Nile’e bir ders öğrettikleri sahneyi canlandırmayı seviyor.

Görünen o ki, ders öğrenen bebekler günümüz oyuncak endüstrisinin önde gelen kraliçeleri. Monster High, bu saydığımız özelliklerle en dikkat çeken oyuncak bebek haline geldi.

Üstelik, kızların giyebileceği Monster High kostümleri de mevcut.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Whatsapp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.