Okul Çantaları Ne Kadar Sağlıklı? Okul Çantası Seçmek İçin 5 Önemli Kriter

23 Ağustos 2016

Pek çok ebeveyn için çocuklarını okullarına gün içinde tüm ihtiyaçları eksiksiz bir biçimde ve zamanında bir şekilde göndermek önemlidir. O günün ödevi, imzalı izin kağıtları, müzikal enstrümanlar, okulda yapılan sporun teçhizatı derken aslında çocuklarımızın sırtına büyük bir yük biniyor. Ancak görünen o ki, bu yükleri onların okul çantalarına yüklemeden önce artık mutlaka tartmamız gerekiyor. Dailymail’in haberine göre çocuklarımızın sırt çantasına doldurduğumuz bütün bu ders içi ve ders dışı aktivite malzemelerinin, kitapların, defterlerin yükü büyüme çağındaki çocuklarımızın sırtlarında gelişim bozuklukları ve sorunlara yol açıyor.

erkek okul çocuk

   İngiltere’de okul çağındaki çocukların %80i günlük ortalama kendi ağırlıklarının %20’sini sırtlarına yükleniyorlar. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, büyüme çağındaki bu çocuklar, sırt çantalarında maksimum kendi ağırlıklarının %10’unu taşımalılar. Hatta, kendi ağırlıklarının %15’inden daha fazla bir yük, onların sağlıklı gelişimi için büyük bir tehlike oluşturuyor. Uzman Dr. Peter Skew, bu hatalı yüklenmenin sonuçlarının yetişkinliğin ilk zamanlarında ortaya çıktığını ifade ediyor: “ Sırt ağrısı ve sırt problemleri ile alakalı şikayetlerle bize başvuran genç yetişkinlerin sayısı son dönemlerde hızla artıyor. Bu sorunların kaynağı da muhtemelen çocukluklarında taşıdıkları okul çantalarının çok yüklü olması, çocukların iskeleti büyüme esnasında kapasitesinin üstünde bir yüke uzun süre maruz kalırsa, omurgalarda, vücudun duruşunu sağlayan her kasta ve eklemlerde problem çıkabilir. ” İngiltere’de yapılan bir araştırma da gösteriyor ki, 11 ilâ 17 yaşları aralığında yaş gruplarına göre yüzde 13’ten 50’ya kadar değişen bir sırt ağrısı oranı mevcut.

kız çocuk okul 

   Aileler olarak sadece bu yükün taşınmasına yardım edip ortak olmak, çocuğun özgürlük alanını kısıtlayıcı olabilir. Bunun yerine okul çantasını doğru seçmek ise daha uzun vadeli bir çözüm olacaktır. Healthxchange.com’un listesine göre iyi bir sırt çantasının 5 temel özelliği şöyle sıralanabilir:

1. Çantanın sırt ile değdiği yüzey birbirini desteklemeli. Aynı zamanda sırt çantasının boyu kullanıcının gövde boyunu aşmamalı. Aynı zamanda sapların boyu uzatılarak, çantanın gövdeden daha aşağılarda olmasına izin verilmemeli.

2. Çanta sapları geniş kesimli olmalı. Mümkünse omuzları acıtmayacak cinste bir malzemeden yapılmalı ya da hava destekli aparatları olmalı.

3. Çantanın içinde, yükü dengeli dağıtmayı sağlayacak “organiser” adı verilen bölmeler olmalı. Böylelikle sırta binecek yükler çok daha dengeli ve eşit bir biçimde dağılacaktır.

4. Çanta sırtı ve sapları yumuşak ve süngerli olmalı. Böylece ağırlık iz yapmadan eşit dağılmalı, stres yaratmamalı.

5. Su geçirmez olmalı, kolay ulaşılabilir şekilde belli bir miktar göze ve cebe sahip olmalı.

   Karakter Dükkanı olarak bizler çocuğunuzun gelişimi için en uygun yapıdaki ürünleri de biliyor, seçiyor ve sizlere sunuyoruz.  Karakter Dükkanı, bu sebeple sadece lisanslı, kalite firmaların ürünlerini sizlere sunuyor. Özellikle Hakan Çanta’nın ürünlerini sunuyoruz. Elbette ki bütün bunların yanında onları en sevdikleri kahramanlarla ve karakterle buluşturmayı unutmuyoruz. Okullar açılmadan Karakter Dükkanı’nın okula hazırlık ürünlerini incelemeyi unutmayın.

cocuklar

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Whatsapp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.