Çocuk Scooter Satın Alma Rehberi

24 Nisan 2019

Çocuk Scooter Satın Alma Rehberi

Çocuk Scooter Alırken Dikkat Edilecekler

Çocuğunuza doğru scooter modelini almak, yetişkine bir scooter almaktan daha zordur.

Bahar geldi, şu aralar çocuğunuz scooter istiyor olabilir. Çocuğunuza scooter alırken nelere dikkat edeceksiniz?  Bu yazımızda bazı önemli sorulara cevap bulacağız:

 • Hangi scooter çocuğunuz için doğru scooterdır?
 • Çocuğumun scootera başlaması için doğru yaş nedir?
 • Hangi yaşlar için hangi scooter modelleri uygundur?
 • Çocuğuma 2 tekerlek scooter mı 3 tekerlekli scooter mı seçmeliyim?

 

 

 

Birçok anne çocuğunun scooter kullanmasına tereddütle bakar. Çocuğunun düşeceğinden korkar.  Ama çocuğunuzun scooter kaymasının birçok faydası vardır.

 1. Çocuğunuz fiziksel güvenini ve motor harketlerini geliştirir
 2. Denge duygusunu ve dengede durma kabiliyetini geliştirir
 3. Dışarıda bahçede oynaması ve egzersiz yapmasına ek bir alternatifdir.
 4. Bisiklet sürmeden önce bir öğrenme ve hazırlık süresi olur
 5. Açık hava aktivitesi olur.
 6. Hızlanma hissiyatını elde eder

Ebeveynler bu sebeple çocuklarını scooter sürme ile ilgili teşvik etmelidirler

Annelerin bizi arayıp hep telefonda bize sordukları sorulardan çıkarak, sizin çocuğunuza en uygun scooter seçme ile ilgili bir rehber oluşturduk.

Verilmesi gereken en önemli kararlar:

 1. Çocuğum bir scooter sürmeye hazır mı?
 2. Çocuğuma nasıl bir çocuk scooter almalıyım? 2 tekerlekli scooter mı? 3 tekerlekli scooter mı? 4 tekerlekli scooter mı?
 3. Büyük tekerlekli scooter mı, küçük tekerlekli scooter mı tercih etmeliyim?

SORU 1: Kaç yaşında çocuğum scooter sürmeye başlayabilir? Çocuğum scooter binmeye hazır mı?:

Birçoğun fiziksel gelişimi birbirinden farklıdır gösterir. Bazıları yaşına göre daha erken motor hareketler kazanır. Rahatlıkla dengede yürüyebilen bir çocuk artık scootera binebilir. Yani aslında 2 yaş sonları, 3 yaş gibi çocuklar scootera binebilir. 4-5 yaşında artık çok çok rahat scootera biniyor olmalıdır.

 

Dolayısıyla şu önemli sorulara cevap vermelisiniz

 1. Çocuğunuzun fiziksel gelişimi nasıl? (Bu konu aslında çocuğunuzun yaşından daha önemlidir.)
 2. Çocuğunuzun genel kaba motor hareketleri nasıl? Gelişmiş mi?
 3. Dengede durabiliyor, dengede yürüyebiliyor ve koşabiliyor mu?
 4. Çocuğunuz daha önce hiç scootera, patene ya da bisiklete bindi mi?

Spor gelişim uzmanlarının söylediği gibi çocuğunuzun scootera erken başlaması aslında bir avantajdır. Ve çok küçük yaşta da olsa, ona uygun, daha kolay sürebileceği bir scooter ile başlayabilir.

Eğer çocuğunuz ilk okula gidiyor ya da 7 yaşından büyükse ve hala bir scootea binemiyorsa, o zaman motor gelişimini bir doktora göstermekte fayda olabilir.

 

SORU 2: Çocuğuma 2 tekerlekli scooter mı, 3 tekerlekli scooter mı ya da 4 tekerlekli scooter mı almalıyım?:

Çocuğunuzun yaşından ve motor becerisine bakarak scootera başlama kararından bağımsız, çocuğunuzun rahatça ve zevkle scooter sürebilemesinde bazı faktörler vardır.

3 tekerlekli scooter nedir: - 3 tekerlekli scooter modelleri nedir?

 1. Önde 2 tekerlekli, arkada 1 tekerlekli scooterlar: En çok bulunan ve en çok tercih edilen 3 tekerlekli scooter modeli budur. Eğer küçük çocuğunuz varsa, özellikle bu model 3 tekerlekli scooterda tercih etmeniz gereken model olabilir.

 1. Çok daha dengeli olduğundan dolayı, ve de öne doğru giderken scooterun kendisi zaten dengeli olduğundan dolayı daha çok tercih edilir. Çocuğunuz döneceği yöne doğru hafif ağırlığını verdiğinde, kendiliğinden de döner. Aynı bir bisikletle dümeni çevirip döndüğümüz gibi, scooterın tutma yerlerini ve dümenini de çevirip çocuğunuz scooturun yönünü döndürebilir.

 

3 tekerlekli scooterların ağırlık merkezi genelde dengeli ve ortadadır. Dolayısı ile çocuğunuzun çok dengeli olması ya da çok fazla scooter tecrübesinin olması beklenmez. 3 tekerlekli scooter ile çok hızlı bir şekilde çocuğunuz sürmeye başlayabilir, bu da çocuğunuzun kendi öz güvenini artırır. Çocuğunuz öndeki dümeni iterek rahatlıkla kendini scooter üzerinde sürebilir. Daha sonra çok hızlı bir şekilde 2 tekerlekli scootera ya da bisiklete geçebilir.

 

Eğer çocuğunuz 3 ila 7 yaş arasındaysa rahatlıkla 3 tekerlekli scootara binebilir.

 1. Önde 1 tekerli, arkada 2 tekerli 3 tekerlekli scooter:

Ergonomik olarak 3 tekerlekli bisikletin kolay bir versiyonudur  ve dolayısı ile 2 tekerlekli scooter ile 3 tekerlekli scooter arasında orta bir çözümdür.  Çocuk bu 3 tekerlekli scooter modelinden sonra, rahatlıkla 2 tekerli scootara zamanla geçebilir.

2 tekerlekli scooter nedir: - 2 tekerlekli scooter modelleri nedir?

İki tekerlekli scooter daha fazla denge gerektirir 3 tekerlekli scootera göre. Dolayısı ile biraz daha yaşça büyük olan çocuklar için uygundur. Mantığı iki tekerlekli bisiklet gibidir, belli bir hız ile degede durur, dolayısı ile çocuğunuzun belli bir hıza ve dengeye gelmesi beklenir.

Ayrıca çocuğunuzun döneceği yönü belirlemesi için, direksiyonu döneceği yöne dönrümesi ve ağırlığını bir miktar vermesi gerekir. Aynı 2 tekerlekli bisiklete binmek için, çocuğunuzun 2 önemli konuyu aşması gerekir:

 1. Minimum belli bir hıza ulaşmalıdır. 2 tekerlekli scooterı itecek kadar belli bir güce ve dik durabilme dengesine sahip olmalıdır. Çocuğunuz belli bir zaman içerisinde belli bir hıza kavuşacaktır, hatta anneler çocuklarının peşinden hep koşması gerekecektir.

 2. 2 tekerlekli scooterın dengede durması için, sürekli olarak tekerleklerin dönmesi gerekir, durmadan sürmelidir. 3 tekerlekli scooter durduğunda da dengede kendiliğinden durabilir, ama 2 tekerlekli scooter durduğunda kendisi dengede durmaz.

3 tekerlekli scootırın sürmesi, 2 tekerlekli scootera göre daha kolaydır.

4 tekerlekli scooter nedir: - 4 tekerlekli scooter modelleri nedir?

Eğer çocuğunuz çok küçükse, 2 yaş ile 3 yaş arasında ise, artık çok daha yeni yürümeye başlamış ve yeni dengesine kavuşmuş demektir. Böyle küçük çocukların scooterı kontrol altına alması, dengede durması ve de direksiyonu istediği yere çevirecek gücü bulması çok zordur. Bu küçük çocuklar için4 tekerlekli scooter en uygunudur. Zaten çocuk bu scooteru sürmeyi  durdurduğunda, scooter kendiliğinden durabilir. Bu scooterları süren çocukların boyu kısa olduğu için, bu scooterların direksiyon boyu da alçaktır.

Güvenli Scooter seçerken son sözler:

Yaşına ve uygun teker sayısını seçtikten sonra, çocuğunuz için en iyi scooterları seçerken, bazı konulara da dikkat etmelisiniz. Scooterın direkisyonu, çocuğunuzun boynundan daha yukarıda olmamalıdır. Çok yukarıda olan bir direksiyonun hakimiyeti çok zor olacaktır. Boyu ayarlanabilir çocuk scooterı almanızı tavsiye ederiz.

Ve çocuğunuza scooter ile birlikte kask ve dizlik seti almanızı da tavsiye ederiz. Özellikle scooterı ilk kullanmaya başladığı zamanlarda, dengesini daha sağlayıncaya kadar kask ve dizlik ile sürmesi faydalı olacaktır.

Çocuğum için en güvenli, kaliteli ve ucuz çocuk scooterını nerede bulabilirim?

 “Çocuğuma hem en kaliteli, hem de en ucuz uygun fiyatlı bir çocuk scooterı nı nereden alabilirim?” diye düşünüyorsanız, Karakter Dükkanı web sitesindeki Çocuk Scooter sayfası  bu ihtiyacınızı karşılayacak. İçinde çocukların en sevdiği karakterlerin ürünlerini barındıran bu web sitesinde,  hem çizgi karakterli çocuk scooter modelleri de bulabileceksiniz. Üstelik %40 a varan indirimler ile en ucuz scooter fiyatı ile. Ve Kapıda ödeme ve 100 TL üstü Kargo Bedava imkanı ile.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Whatsapp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.