Bir Aşık, Bir Baba ve Güce Denge Getiren Kişi, Anakin Skywalker, Nam-ı Diğer “Darth Vader”

12 Aralık 2017

Yarı mekanik yarı insan bir Sith Lordu olan Darth Vader, Star Wars(Yıldız Savaşları) serisinde Karanlık Taraf’ın yüzünü temsil eder. İlk filmde David Prowse’nin can verdiği Lord Vader’in yüzünü birden fazla görebilmek için 20 yıl beklememiz gerekir. Hatırlayacağınız üzere sadece oğlu Luke’u ölüm pahasına kendi yüzüyle görebilmek için kaskını çıkarmıştı. Bu kask gerekli oksijen alışverişini sağladığı için kullanımı hayatidir. Tabi bunun sebebini Star Wars Episode 3: The Revenge of Sith(Yıldız Savaşları Bölüm 3 Sith’in İntikamı) filminde öğrenebiliyoruz. Ustası olan Obi-Wan Kenobi’yle olan düelloyu kaybederek bacaklarını ve kollarını kaybeden Anakin, lavların kıyısında ölüme terk edilmiştir. Lav sıçraması ile vücudu yanmaya başlayan Skywalker, Obi-Wan tarafından orada bırakılır. Ustası İmparator Palpetine(Darth Sidious) onu bulduğunda neredeyse tüm vücudu yanmıştır. İmparatorluk askerleri (Stormtrooper)’nin eşliğinde Lord Vader taşınır.Bir operasyonlara vücudundaki yanıkların temizlendiği, eksik olan uzuvları yerine robotik uzuvlar taktığı görünür. Bu sahne çok önemli bir sahnedir çünkü burada Darth Vader’in doğuşuna şahit oluruz.

Darth Vader Doğuş Sahnesi

Vader’in hikayesi de bir o kadar ilginçtir, küçük Ani’nin karanlık, dehşet verici bir Sith Lorduna evrilme sürecine tanıklık ederiz. Anakin çok tesadüfi bir şekilde bulunur. Aslında özgür bir birey değildir, köle olarak efendisine hizmet vermektedir. Yaptığı her işte çok başarılı olan Anakin, üstün pilotluğuyla Qui-Gon Jinn’in dikkatine çeker ve Jedi ustası olarak eğitilmek üzere Tatooine’den ayrılmak zorunda kalır. Çok sevdiği ve belki de tek sevdiği kişi olan annesini geride bırakmak genç Anakin’i hüzne boğar. Çocukluğundan beri sevgiden mahrum büyüdüğü için onu ilk seven Senatör Padme Amidala’ya aşık olur. Tabi Jedi Düzeni gereği Jedi’lar evlenemez hatta çocuk sahibi olamaz. Padme ile gizli yasak aşk yaşayan Anakin bir yandan da eğitimine devam eder. Pratikte çok güçlü bir Jedi olan Anakin, bir Jedi’nin barındırmaması gereken korkuyu barındırır. Sevdiklerini kaybetme korkusu…

Anakin Skywalker Çocukluğu

Bu korku onu Karanlık Taraf’a sürüklerken geride onlarca sevdiğini bırakır. Belki de Usta Yoda’nın bu sözü tüm Jedi Düzeni’nin belki de en önemlisidir. Korku, karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye; öfke nefrete; nefret ise acıya yol açar. Darth Vader sadece sinema tarihinin en korku saçan ikonik karakteri değildir. Aynı zamanda ufak Anakin, bir aşık, bir baba ve Güç’e dengeyi getiren “Seçilmiş Kişi”dir.

Anakin Skywalker ve Padme

Whatsapp SiparişHattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız WhatsApp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.