The Last Jedi” İzleyeceğimiz En İyi Star Wars Filmi olabilir mi?

14 Aralık 2017

Kazaklarımızı dolaptan çıkardığımız, kahvemizin elimizden düşmediği bir dönemi çekilir kılan şey nedir? Son Jedi! Kafamız çok karıştı bu ifadeyi gördükten sonra muhtemelen bu son o “son” demek olmayacak. Star Wars filmlerinde başlığın oldukça yanıltıcı olabildiğini defalarca tecrübe ettik, ancak gene yanılgıya düşmeden beklememiz mümkün olmayacak. Bu belki de son yıllardaki en güzel bekleyiş olabilir.


Türkiye'nin en büyük Star wars oyuncakları dükkanı olarak, sizlere son Jedi ile ilgili görüşlerimiz...

Bu iddaamız genellikle üçleme filmlerin yapısından kaynaklanıyor. İlk filmler karakterleri tanıtmak, hikayeye başlamak ve devam için açık bir uç bırakmak için kullanılırken son filmlerde ise hikayeyi tamamlanıyor, kafamızdaki puzzle parçaları birleşiyor. Ara filmleri ise heyecanın doruklara ulaştığı, karakterlerin rollerinin derin bir şekilde işlendiği, ilk filmden gelen hikayenin momentumunun son filme geçmeden zirvede bırakıldığı filmler olarak akılda kalıyor. Orijinal üçlemedeki İmparatorluk Yeniden Saldırıyor veya Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki “İki Kule” bunun en önemli örnekleri. “Güç Uyanıyor” ile başlayan yeni üçlemenin son filminin 2019 yılında gelmesi bekleniyor. O yüzden bu tüm olay örgüsünün güçlü bir şekilde izleyici aktarıldığı, görselleriyle nefesleri kesecek enfes bir film bekliyoruz.        

 Star Wars Last Jedi

Film ile ilgili içimizi rahatlatan bir diğer konu ise JJ.Abrams. Başarılı yönetmeninin sihirli zihnine emanet edilen yönetmenlik koltuğuna bir daha dönüp bakmamıza bile gerek kalmayacak. Rian Johnson gibi başarılı bir senaristle çalışan Abrams, Breaking Bad serilerinde herkesi ekran başına kilitlemeyi başaran biriyle hiç kuşku yok ki büyük başarılar elde edecektir.

 Prenses Leia

 

Tabi bu işin bir de duygusal yanı var. Mendillerinizi hazırlayın, son bir defa daha Prenses Leia’yı göreceğiz! Aslında hikaye ile içeriğini bilmediğimiz için bu söz fazla iddaalı olabilir, zira çekilen devam filmlerinde Leia karakterini görebiliriz. Ancak can’ım Carrie Fisher’ı talihsizce kaybetmemizin üzerinden 1 yıl bile geçmezken bu karakteri başkasına yakıştırmak mümkün değil. İzleyiciler son bir kez daha Carrie Fisher’i izlememenin heyecanını yaşayacak. Olağanca göz yaşırtıcı anların bizi beklediğini tahmin ediyorum. Kylo Ren fragmanda gösterildiği gibi “geçmişini” öldürebilmeye ne kadar razı olacak? Anne ile oğlun karşılaması baba ile oğlun karşılamasına ne kadar benzeyecek? Bu iki karakterin seri boyunca ilk belki de son karşılaşması olacak, oldukça etkileyici diyaloglar, kalp kıran ithamların havada uçuşması ise gayet muhtemel.

 Kylo Ren

Artık bazı konularla ile ilgili cevaplar almak istiyoruz, hemen şimdi! Jedi Düzeni nasıl yıkıldı, Luke neler yaşadı, Snoke kimdir, Kylo neden Karanlık Taraf’a geçti? Fragmanda gördüğümüz kadarıyla bu kez Snoke’u kanlı canlı görme fırsatını yakalayacağız. Yeni ve muhtemelen son Jedi olmasını beklediğimiz Rey ise Snoke tarafından bir işkenceye maruz kalacak. İşkence Luke Skywalker’da yaramamıştı, bu sefer neler olacak göreceğiz.  

 

 Rey 

Luke Skywalker demişken Mark Hammill’i tekrar göreceğiz, biraz tutuk olması bizi düşündürse de yaşanan her şeyin Luke’u değiştirdiğini kabul etmek gerek. Gene de galaksinin Son Umut’unu bu halde görmek onunla gönülden bir bağ kurmuş, onunla büyümüş kimselerin içini biraz burktu. Dagaboh’taki Usta Yoda gibi kendini bir adaya izole eden Luke(senaristlere bir alkış daha) kendisi eğitmesini isteyen bir öğrenci ile karşılacak. Luke’u tekrar ışın kılıcı tutarken görmek çok güzel geldi, umarım yapılacak savaşta da önemli bir rol oynar. Belki de son Jedi için illa yeni bir karakter aramamıza ihtiyaç yoktur.

 Luke Skywalker

Biraz üstünkörü işlenmiş karakterlerin geçmişlerine de yolculuk yapacağız. Kylo Ren burada en ilgi çekici karakter. Sonunda özendiği Darth Vader gibi kalıcı bir yaraya sahip oldu. Kylo’yu Karanlık Taraf’a çeken şeye(öfkesine)neye sebep olduğunu öğrenmek için pek çok kişi can atıyordur. Kylo özünde iyi çocuk her ne kadar Han Solo’yu öldürse de. Film boyunca Chewbacca’yla yan yana gelmesine beklemiyorum. Malum Chewie, Jedi veya Sith dinlenemez, Güç’ten de pek çekinmez; The Revenant’ta Leonardo’yla uğraşan ayı gibi Kylo ile uğraşır. Kylo demişken Rey’i Karanlık Taraf’a bir kez muhtemelen son kez davet etmesini bekliyoruz. Kafası karışık Rey, kafası hala karışık Kylo tarafından ikna edilebilecek mi? Burada el uzatma sahnesiyle yönetmenin İmparatorluk Yeniden Saldırıyor filmine selam çaktığını düşünüyorum zira Vader da Luke’u böyle davet etmişti. Umarım sonuç gene aynı olur.

 Star Wars Karanlık Tarafa Davet

Disney’in bizi ilk filmde ve ara film Rogue One’da etkileme konusunda hayal kırıklığına uğrattığını söylemek yanlış olur. Özellikle görsel efektler, müzik seçimleri Rogue One filmi doruğa ulaştırdı.Eski filmlere selam çakmayı unutmayan, özellikle filmin sonunda bizlere Darth Vader sahnesi ayağa kaldıran, Prenses Leia sahnesi ile “Yok Artık!” dedirten bir kaç sahnenin bu filmde de yer almasını bekliyorum. Filmde bir savaş sahnesi, yeni droidler hatta yeni yaratıkların Yıldız Savaşları evrenine girmesi bekleniyor. 2 saat 32 dakika ile en uzun Star Wars filmini izleyeceğimiz olduğu gerçeği özlediğimiz giriş yazısının daha hızlı akmasını sağlamıyor. Ancak, Jyn Erso intikamını için bekleyebilecek kadar sabırlıydı, biz niye olamayalım?

Utku Açıkgöz

En Yeni Star Wars Oyuncakları ve Figürleri, Işın Kılıçları ve Star Wars Kostümlerine ve Maskelerine linklerden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp SiparişHattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız WhatsApp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.