En İyi Star Wars Karakterleri (Top 30 Star Wars Karakteri)

22 Aralık 2017

Şu ana kadar kaç film Star Wars kadar seyircisi ile bu derece iyi bir duygusal bağ kurmuştur bilinmez. Jedi Düzeni ilk tasarlandığından beri, Star Wars galaksisi çok nadir tenha olmuştur, hatta sürekli bir karakter çokluğu içindedir. Gunganlar, Corellianlar, Twileksler, emperyal kötü adamlar, cömert avcılar, droidlerve daha yüzlerce karakter sayılabilir. Bu şahs-ı münahasır karakterlerin pek çoğu Star Wars galaksisi için yaratılmıştır, hepsi farklı özellikler taşır ve farklı zaman ile mekanlarda karşımıza çıkar. Yine de herkes, hangi karakteri sevdiğinden emindir. Han Solo hayranlarının Luke Skywalker severlerden daha fazla da olduğu bir gerçek olsa da, Fett takipçileri de Vader’ı daha havalı olduğunu düşünür.

Seri tekrar hayatımızda yer edinince ve Star Wars tekrar popülerleştikçe, Türkiye'nin en büyük Star Wars dükkanı olarak sizin için en sevilen 30 karakteri seçtik. Ve evet işte, tüm liste aşağıda! Etrafımıza ve arkadaşlarımıza sorarak imparatorluk askerlerinden en önemli baş karakterlere kadar hepsini sizin için popülerliklerine göre sıraladık. Hadi 30’dan geriye doğru sayalım!

30. İmparatorluk Muhafızları

İhtişamlı ve göz alıcı kıyafetlerine rağmen, imparator muhafızları filmde çok az görünürler. III bölüm sonunda Yoda tarafından saldırılınca, özellikle de IV bölümde seyirci karşısına çıkarlar.

 İmparatorluk Muhafızları

Kırmızı yerleri süpüren geniş pelerinleri ve tek gözlü dar kasklarından oluşan ihtişamlı kostümlerinin haricinde çok bir esprisi olmayan bu askerler, İmparatorluk Muhafızlarının en yüksek mertebeli, elit olanları olarak karşımıza çıkar.Stormtrooperların en yeteneklileri arasından seçilirler.

 

 29. Admiral Ackbar

Büyük İsyancı donanmanın amiralidir. Uzayan bir sandalye üzerinde, elleri dizlerinde bütün orduyu yönetir. Kayış gibi bir derisi, patlak gözlü bir alabalığa benzerken, sanki kocaman bir Cola yudumu içmiş ve ağzı doluymuş gibi bir ses çıkarır. Yeni doğmuş bir balığa ya da bir kaplumbağa yavrusuna benzemesine rağmen, Star Wars galaksinin en karizmatik balığı olarak, onu 3 küçük nedenle çok seviyoruz. Bu 3 küçük neden de: ‘Bu bir tuzak!’

Admiral Ackbar

Bu 3 kelime, filmdeki en ikonik cümlelerden biridir ve Ackbar tarafından ‘Jedi’ın Dönüşü’ filminin sonunda haykırılır. Başka diğer herşeyden öte, işte sadece bu 3 kelime bizim, Ackbar’ı çok sevmemize ve onu ikonik yapmaya yeter.

 

28. TIE Fighter Pilot

Darth Vader ve Stormtrooperun melez çocuğu gibi gözükse de, diğer isyancı askerleri ile kıyaslandığında, Tie Fighter aslında çok düzgün havalı bir karizmanın örneğidir.  TIE pilotları aslında iyi olmalarına rağmen baştan aşağıya siyaha bürünmüşlerdir. TIE pilotları ‘Yeni Bit Umut’ filmindeki en fazla ‘Evet Efendim’, ‘Buraya Bak’ gibi replikleri haricinde hep sessiz bir hal içindedir.

Tie Fighter Pilot

Her attığını vuramayan Stormtrooper ların yanında, TIE savaşçı askerleri profesyonelliğin sembolüdür.

27. Greedo 

Bu timsaha benzer derili, deniz atına benzer dudaklı ve sümüklü böceğe benzer antenli karakter Star Wars filminde çok az sahnede gözükür, Han Solo tarafından daha ilk sahnede Tatooine barı Mos Eisley Cantina’da patlatıldığında ölür. Cam gibi patlak gözleri ve böceksi sesi ile tam bir uzaylı görüntüsü vardır. Caniler takımında yer almasına rağmen, yine de bu çılgın ve sıra dışı görüntüsü ile Star Wars oyuncaklarında ilk sıralarda yer alır, ve de insan dışı sevilen tek cani yaratık olarak favoridir. Ünlü son sözler: ‘Bu zamanı çok uzun süreden beri bekliyordum’.

Greedo

Peki: Maskenin altında kim vardır? Esas soru bu!

26. Jawa 

Jawa

1 metreden biraz daha kısa boyları, yüzlerini saklayan yere kadar uzanan simsiyah pelerinleri, homurtuya benzeyen tehdit ve rahatsız eden sesleri ile Jawa’lar Tatooine gezegeninin siyah kargalarıdır. Diğer Dagenham’lı karakterlerden farklı olarak bu kavga gürültü içinde ilginç bir sevimlilikleri vardır. Hepsinden öte, Vader’ın teröründen sonra, Star Wars’ın muzur ama şeytan olmayan karakterleri olarak görünebilir.

 

25. C-3PO

Star Wars filminde en çok kendinize benzettiğiniz karakter Han Solo ya da Boba Fett olabilir ama aslından kalbinizi dinlerseniz, kendinizi C-3PO gibi hissettiğinizi görürsünüz. Altın rengi bir zırh giymiş protokollü droid bir robottur. Çok akıllıdır (6 milyon dil bilir), çok sadık ve arkadaş canlısıdır (Jawa’daki 2. El pazarında R-2 Artoo’yu kurtarmıştır), çok duygusaldır, genelde yanlış yerde yanlış cümleyi söyler. Ama her zaman kalbi doğru yerdedir (Bir gün R2-D2yu kurtarmak için devrelerini bile bağışlamayı bile teklif eder).

C-3PO

Anthony Deniels’ın titiz İngiliz hizmetkarı oynadığı, aslında bir 2. el araba satıcısının gözden çıkardığı bir robot olan C-3PO, aslında Star Wars’daki en insancıl karakterlerden biridir. Star Wars filmlerinde en çok gözüken karakterlerinden biri olarak, R2-D2 yu inatçılığına rağmen koruyan, Han Salo’yu kucaklayıp sarılan, Jaba Hatt ile arkadaş olan bu droid çok sevimli ve komiktir. Peki çölde bir köle olan bu droid nasıl 6 milyon dil bilir? Bunun cevabını bilmiyoruz ama C-3PO’nun şu cümleleri aklımızdan çıkmıyor: ‘Eyvah, Lanetlendik!’ İnanılmaz bir derecede geveze olan C-3PO, en kritik anlarda boş konuştuğu için çok azar yer ama aslında her zaman karakterlerimizin iyiliğini düşünür. Böyle bir galakside C-3PO gibi bir dostunuz olduğu için şanslı hissedebilirsiniz.

 

24. Qui-Gon Jinn

Maskeli balolarda ya da partilerde Jedi olmak isteyenlerin aklında ilk etapta Qui-Gon Jinn olmak gelmez.

Qui Gon Jinn

Bir gerçek var ki Phantom Manace filminde  Jedi kodları ile ilgili saçmalıyor gibi gözükse de, SAGA’daki diğer Jedi’lardan çok daha karizmatiktir, Obi Wan Kenobi’nin hocasıdır, çoğundan daha iyi savaşır, eşsiz bir ışın kılıcı kullanma yeteneği vardır ve çoğundan daha güzel saçları ve düzgün tıraşlanmış sakalları vardır.

Liam Neeson tarafından sakin bir otorite olarak canlandırılır, Jedi Konseyinde Anakin Skywalker’ın aslında sadece bir baş ağrısı olduğuna ve olacağına tek inanan Jedi’dır. Jedi kodlarını kendi amacı için kullanır, bir şans oyununda Watta’yı yener ve Jedi Konseyini Anakin’den korurken, Jedi’ların en dik kafalı üyesidir.

23. Padme Amidala

Bu istila sırasında siz komitede tartışken, halkımın acı çekmesini ve ölmesini seyretmek için seçilmedim!’.Naboo gezegeninin kraliçesi Amidala – Padme’nin en can alıcı cümlesidir bunlar.  Dönemin 14 yaşındaki bu politikacısından, bu cümleyi çok kızgın ama kibarca söylemesini beklemezsiniz. Natalia Portman tarafından çok başarılı oynanan çok genç yaşında seçilmiş bu kraliçe, Galaktik Senatonun bir üyesidir ve birçok ayrılıkçıyı mat etmiştir. Başarılı bir senatör kariyerinden önce, halkını başarılı ile birleştirmeyi başarmış, sonra da Klon Savaşları (Clone Wars)nın en kötü günlerinde hep barışı aramıştır.

Padme Amidala

Zaten galaksinin en güçlüsü ile Anakin’in de böyle bir kadına aşık olması normal karşılanır. Aralarındaki aşk o kadar büyüktür ki Anakin Jedi kodlarını çiğneyip kendisiyle evlenmeyi bile göze alır. Anakin bir sinir anında Padme’yi yanlışlıkla öldürünce Karanlık Taraf’a geçişi büyük ölçüde tamamlanır. Bu sinirle hocası Obi-Wan’a saldıran Anakin iki bacağından ve bir kolundan olur. Darth Vader olarak yeniden doğuşu tamamlanınca ilk olarak Padme’yi sorar. Öldüğünü öğrenince Karanlık Taraf’a geçişi tamamlanır.

Anakin’in eşi, Luke ve Leia’nın annesi, Kylo Ren’in babaannesidir. Darth Vader gibi bir adamın içindeki iyiliği görebilecek kadar başarılı bir kadını kandıramazsınız.

22. Scout Trooper

Çok popüler olan Speeder Bike (Hız Aracı) oyuncağının bir düğmesine basınca araç bir anda paramparça patlar. Evet,Scout Trooperların en göz alıcı özellikleri bu tahta görünüşlü hız aracıdır. İmparatorluğun reaktörünün batmasını bir kenara bırakırsak, bu askerlerin hız araçlarının kontrolünü kaybederek ağaçlara çarpması ve galaksinin derinliklerinde ateş topu olarak kaybolmalarından daha zevkli bir sahne olamaz.

Scout Trooper

Tipik İmparatorluk zülumlarına rağmen gene de güçlendirilmiş bir Stormtrooper olarak ve her çocuğun hayal ettiği bir hız aracı ile çok havalı ve karizmatik göründükleri kesin. Bu hız aracı sonunda patlasa bile Scout Trooperlar enteresan karakterler olarak hatırlanacaktır.

21. Poe Dameron:

Vader’ın ölümünden sonra galaksideki en iyi ve en korkusuz pilot diye düşünülebilir. Akıl almaz yakışıklılığı, yıldız gemisini başarılı bir şekilde kumanda etmesi ile bir Han Solo esintisi sezdirir Poe Dameron kendi başına özgün bir Star Wars kahramanıdır: Direnişe sebep olmuş, Kylo Ren’in Güç işkencesinden kurtulmuştur.

Poe Dameron

İsyancı ordusunu yöneten kumandan olarak Prenses Leia’nın ençok güvendiği askerdir, hep ölümden kaçmayı başarır ve X-Wing uzay gemisi ile Starkiller Üssü (Starkiller Base)’e karşı savaşır.

Bu arada hala Jakku’daki TIE fighter çarpışmasından nasıl kurtulduğunu merak etsek de en son filmde tekrar karşımıza çıktığı için mutluyuz. Ne de olsa, en ünlü cümlesi: “Ben her şeyi uçurabilirim” “The Last Jedi” filminde de başına buyruk hareketleriyle en sonunda Leia’yı bıktırır, rütbesi düşürülür. Gene de film süresince rahat durmayı başaramaz. Bir avuç kadar kalan isyancıların belki de son umutlarından biri olarak diğer filmlerde karşımıza çıkacaktır.

20. Grand Moff Tarkin

Grand Moff Tarkin, bir cümle bile etmeden kendine münhasır bir şekilde en kötülerden biri olduğu belli olan bir karakterdir. Ölüm Yıldızı (Death Star)’ın en tepedeki kumandanı ve Darth Vader’in en önemli adamı olarak, bir gezegeni sırf doğruluğunu ispat etmek için göz kırkmadan yok edebilir. Peter Cushing’in oynadığı bu karakter, ciddi üniforması, beyaz ince yüzü, çıkık elmacık kemikleri ile isyancılar ve de izleyiciler arasında korku saçar. Bir anda İngiliz aksanı ile  gürler: ‘Keşke başka bir şekilde ikna etmeye çalışsaydı’. Ya da ‘Öldürün onu! Hemen!’

Grand Moff Tarkin

Komik bir gerçek: Tüm film boyunca, Lucas bu korkunç karakterin hiç ayaklarını çekmemiştir. Dolayısı ile Peter Cushing’in çekimlere kendi spor ayakkabısı ile geldiği söylenir

19. Anakin Skywalker

Anakin, bütün Star Wars karakterleri arasında yazılması en riskli karakterdir. Lucas sadece, sinemanın en kötü canisini yaratmakla kalmamış, aynı zamanda yakışıklı Hayden Christensen’den mekanik bir yarı-robot yaratma sanatını göstermiştir. Herkes kendine şu büyük soruyu sorar: ‘Nasıl iyi bir insan böyle bir caniye dönüşür?’ Anakin küçük yaşlardan itibaren çok iyi pilotluk becerileri gösterir, ama onu sadece pilotluğuyla övmemiz sahip olduğu kocaman kalbe haksızlık olur. Annesine, Jedi’lara ve en önemlisi Padme’ye olan sevgisi tüm galaksiye yeterdir. Tabi bu kadar büyük bir sevgi, büyük bir nefrete de dönüşebiliyor.

Anakin Skywalker

Lucas’ın bu fikrine sitem edebilirsiniz.Palpatine, Anakine’e Padme’nin öldüğünü söylediğinde kötü bir insana dönüşmesini seyrederken, sinema tarihinde insanlığın bittiğini seyretmenin üzüntüsünü çekersiniz.

 18. Lando Calrissian

Birçok farklı şekildeki ve renkteki Star Wars SAGA karakterleri çocuklar içindir. Ama sonunda “Yeni Bir Umut” (A New Hope) filminde yetişkinlerine göre bir karakter olarak da karşımıza çıktıLando Calrissian. Bu karakterin başarılı olma sebeplerinden biri Han Solo’ya benzemesidir. Lando, onun başka bir gezegendeki erkek kardeşidir, hatta kadınlardaki zevkine kadar, tüm karakteristik özellikleri ile ikizi gibidir. Lando sadece biraz daha olgun, ve belki de daha özgüvenlidir. Han öldükten sonra, İsyancıların havalı karizmatik karakterlerinin son örneği olarak kalmıştır.

Lando eski bir avare kumarbazken, kendini bir maden yöneticisi ve sonunda da İsyancıların komutanı olarak bulur. Han, Lando’yu tanımlanabilecek en iyi şekilde tanıtır : “Lando iyi bir kart oyuncusu, iyi bir kumarbaz ve bir hilekardır. Onu seveceksin!”

17. Stormtrooper 

Haydi kabul edelim, Stromtrooper’lar olmadan Star Wars filmi çok kuru olurdu. Stormtrooper tam bir stil ve tehdit karışımı hoş bir estetiğe sahiptir net keskin ama parlak bir beyaz (Evet, Beyaz! Kötü çocuklar beyaz renk giyiyor), sert maskeli ve duygusuz, robotik bir görünüşe sahiptir. Kıyafetleri tam bir sanat eseridir. Ellerinde ışın tabancaları, bellerinde termal patlayıcılar yer alır. İlk orijinal filmdeki kostümleri günümüzde de kullanmaları, Lucas’ın bariz bir şekilde 30 sene önceki en futurist kostümü kullandığını gösterir.

Stormtrooper

Eğitimleri ne olursa olsun, Stormtrooperlar imparatora tam bir sadakat gösterirler. Bir diğer özellikleri ise etkin bir savaşçı olmamalarından dolayı, bazen çok gülünç duruma düşerler. Ölüm Yıldızı’nda (Death Star) oradan oraya koştururlar, bazen çok basit hedefleri vurmakta da zorluk çekerler. Çok iyi nişancı oldukları söylenemez hatta genelde hiçbir şeyi vuramazlar ama çok iyi marş yürüyüşü yaparlar.

16. Jabba The Hutt

Jabba the Hutt gibi çok ihtişamlı yaratılmış bir yaratığın bütün filmlerde sadece bir sahnede gözüküyor olması gerçekten de çok yazık. Ama nasıl müthiş bir sahne: Jabba, etrafında kıyafetten mahrum bırakılmış köle kızlar ile çevriliyken, Tatooine krallığında bir mahkeme yönetir. Kendisini günde 1 kere güldüremeyenleri yiyen bu yaratık, rolünün gereği tam bir çirkindir. Şişman bir sümüklü böceğe benzeyen bu yeşil dev, etrafındaki canlılara ve nargile çubuklarına düşkündür. Yerinden hiç kıpırdayamamasına ve de etrafındaki kimseye vuramamasına rağmen, nasıl galaksideki en güçlü gangsterlerden biri olduğunu merak ediyoruz. Rolu gereği çok çirkin olmasına rağmen, aylarca bir çalışmanın ürünü olan tam bir sanat eseridir. Prenses Leia’yı esir aldığı sahne, tüm sinema tarihinin en çok bilinen sahnelerinden biridir.

Jabba The Hutt

600 yaşında, devasa, ihtişamlı bir yaratığa daha fazla filmde sahne verilmesini siz de istemez miydiniz? Diğer yardımcı rollerdeki bir çok Star Wars karakterleri gibi o da tam çözülememiş bir bilmecedir.

15. Finn

Güç Uyanıyor (The Force Awakens) filminin ilk fragmanında ilk karşımıza çıkan Finn’dir. Bir anda maskesiz bir Stormtrooper kıyafeti ile orta çıkar, Jaku’nun kızgın güneşi altında terlerken, bizi bu fragmanda meraklandırır.

Finn

Aynı zamanda tarihte yüzünü gördüğümüz ilk Stormtrooper’dır. Bu özelliği bile onu çok farklı bir yere koymamızı sağlar. “The Last Jedi” filminde Captain Phasma ile yaptığı düellosunda bir kez daha korkusuzluğunu ve Direniş’e bağlılığını herkese gösterir.

John Boyega’nın karizması ve sevimliliği ile çok iyi oynadığı Finn karakteri, filmin en güzel karelerinde Rey ile karşımıza çıkar. Hem bir asi hem de bir asker olarak Direnişin en önemli sembollerindendir. Finn, isimsiz kökeninin ne olduğu belli olmayan bir Stormtrooper askeridir. Dikkafalı Poe Dameron’u kurtaran Finn, hep dışarıdan havalı ve sakin gözükmeye çalışırken, içinde fırtınalar kopar. John Boyega adındaki genç aktör bu karakteri çok başarılı oynadığı için bir sonraki filmlerde de önemli sahneler bekliyoruz. Eğer bir Asi kumandanı oynamazsa, hayal kırıklığına uğrarız. En ünlü cümlesi: ‘Benim adım Finn, kontrol bende!’

 14. Darth Maul

İlk puslu hologramın gölgesinden çıktığında Darth Maul hakkında çok az şey biliyorduk, Star Wars galaksisinin sakinleri de daha fazla bilmiyordu. Aslında daha da fazla öğrenemeyecektik.Kin ve nefretin en büyük gücü ve Jedi’ları öldürmek için çok kararlı karanlık bir Sith lordudur.

Darth Maul

Darth Maul, Bölüm I gibi bembeyaz çok masum bir filmdeki en karanlık güce sahip en baskın karakterdi. Ve tabi ki, o ana kadar görülmemiş en havalı çift taraflı ışın kılıcına sahipti. İlk bölümden beri Cirque du Soleil yüz boyası, asitli sarı gözleri ile filmdeki en heyecan verici karakterlerden biridir. Qui-Gon gibi ışın kılıcı ustası bir Jedi ve Obi-Wan gibi gelecek vaat eden bir Padawanla tek başına mücadelesi takdiri hak eder. Qui-Gon’un ölümüyle üzülsek de Obi-Wan ustasının intikamını alır.

Sadece görüntüsüyle değil aynı zamanda havalı duruşuyla da en beğenilen karakterlerdendir. Seyirciler ölmesi ve filmden çıkması ile ilgili birçok serzenişte bulunsa da, hikayede görevini yaptığı süphesiz.  

 13. Imparator Palpatine

Vader’ı bir kenara bırakın, Senatör/Başkan/İmparator Palpatine, SAGA Galaksisindeki en gerçek canidir. Naboo’daki mütavazi ve güvenilir senatörlükten ilk olarak yüksek başkanlığa sonra da bilinen tüm galaksinin kusursuz İmparatoru olma yolculuğunu titizlikle planlayan odur.

Imparator Palpatine

Klon Savaşlarını (Clone Wars) da yöneten gene o dur. Tüm galaksinin istilasının arkasındaki şeytani ustanın bir sırrı vardır: Bir Sith Lordudur. Jedi’ların türünü yok etmek, 66 Emir birliğini ezip geçme konusunda çok kararlıdır. Eğer biraz mübalağa isterseniz (İmparator Palpatine mübalağaya bayılır), filmdeki en şeytan karakter İmparator Palpatine’dir.

Neden peki İmparator Palpatine bu kadar çok sevilir? Çünkü tüm seri boyunca gittikçe derinleşen ve daha da ilginç olan nadir karakterlerdendir. Ve tabi ki, şeytanı seyretmek çok zevklidir. Ian McDiarmid’in performansı da filmde çok göz doyurucudur. Alçak gönüllü politikacılığından, galaktik diktatörlüğüne dönüşmesini seyretmek çok keyiflidir. ‘Jedi’ın Dönüşü’ filmindeki sürüngen siyah kabus görüntüsü, kendini ispatlayan kinciliği, sonsuz nefret duygusu ile filmdeki en kötü karakterlerden biridir. Ölümü ise en güvendiği öğrencisi Vader’ın elinden olur. Babalık farklı bir duygu tabii.

En önemli cümlesi: ‘Savunmasızım. Silahını al. Tüm nefretin ile bana vur ve Karanlık Tarafa yolculuğun tamamlanmış olacak.’

12. Rey

‘Sen kimsin?’ diye sorar Maz Kanata, Yoda diğer bir ismi ile. ‘Kimseyim.’ der Rey. Ama biz ve Maz biliyoruz ki Rey önemli birisi. Soru: ‘Peki kim?’

Jaku’da ilk karşılaştığımızdan beri merak uyandıran bir karakterdir. Sert, korkusuz, kendine yeten, leş yiyerek hayatını geçiren, elinde bir sopa ile karşımıza çıkar. İlk başta Finn onu koruyor olsa da, sonradan filmde görürüz ki kendi başının çaresine bakabilmektedir. Gizli bir geçmişi olan, rüyalarında bulunduğu pis ortamdan kaçmaya çalışan bir öksüzdür. Onu tanıdıkça, galaksinin geleceği için çok önemli bir karakter olduğunu fark ederiz.Gücün farkında olan, Han Solo ve Skywalker’lar ile kaderi hep kesişen bir kahramandır. 

Rey’i, tam bir çocukluk kahramanı gibi, güçlü, gururlu, biraz havalı, çelik gibi duruşu, keskin sivri dilinden dolayı çok severiz. Finn ile olan yakın ilişkisinin gelecek filmlerde nasıl ilerleyeceğini de merak ediyoruz.

“The Last Jedi” filminde Luke tarafından eğitilen Rey’in Güç’e ile olan bağının giderek arttığını gözlemliyoruz. Rey artık bir Jedi, ama ailesi kim? Karanlık Taraf’a geçecek mi? Kylo Ren ile arasında neden bir bağ var?Bu gibi soruların gelecek filmlerde yanıtlanmasını bekliyoruz.

 11. Obi-Van Kenobi

‘Bir Jediyi kudretli kılan Güçtür. Bu bir güç kalkanı olup, bütün yaşayan canlı varlıklar tarafından yaratılmıştır ve etrafımızı sarar ve de içimize girer. Bütün galaksiyi birbirine bağlar’. Bu cümleler kağıt üstünde çok saçma gözükse de, gümüş sakallı Obi-Wan Kenobi’nin ağzından çıkınca kutsal cümlelere dönüşür. Tüm özel efektler, uzay kovboyları, güçlü caniler ve komik droidler bir yana dursun, en nihayetinde Star Wars’a inancımızı sağlayan Obi-Wan Kenobi’dir. Alec Guiness tarafından oynanan Obi-Van’dır bizi sevdiren.

Obi Van Kenobi

İtici bir Jedi kahramanlığından, çölde gezen bir bilirkişiye, mavi parıltılı bir hayali görünüşten, bencil olmayan bir bilgeliğe bir karakter dönüşüm hikayesini izleriz.Obi-Wan Kenobi birçok farklı kılıkta bütün SAGA’da en çok kalbimizi fethedenlerdendir.     

George Lucas, tabi ki en baştan beri işin prensiplerine sadık kalmış, Merlin/Gandalf gibi bir klasik mentor figürünü bilgelik veren olarak kullanmıştır. Klasik bir İngiliz aksanı ile Shakespeare okuması gibi Alec Guiness bizi titretir. Başlık ile başını gizemli bir şekilde saklamış, bir rahip kılığında kum tepeleri denizinde münzevi bir hayat yaşan yabancı görüntüsü, bu Jedi Şovalyesine bir mistik hava katmıştır.

Obi-Wan Kenobi ışın kılıcı ile çok acımasız, bej rengi pelerini, düzgün traşlanmış sakalı en ilgi çekici karakterlerden biridir. Yine de merak ediyoruz, Obi-Wan sürekli bir kazaya açık Skywalker ailesinin tek destekcisi midir? Neden 20 sene bir çölde bebek bakıcılığı yapmak için saklanmıştır? Ve neden hayatı tekrar ilginç olmaya başlayınca da en iyi arkadaşı(?) tarafından öldürülmüştür?

10. Kylo Ren

Kylo Ren hakkında konuşmalıyız. Çoğu Star Wars filmi karanlık güçler ile ışık arasındaki savaş hakkında geçer. Korku imparatoru olarak Ren, hayatının büyük bir çoğunluğunu maske arkasında geçirmiş, muhteşem Artı şeklindeki bir ışın kılıcı olan kötülük efendisidir. Star Wars “Güç Uyanıyor” (The Force Awakens) filmindeki baş kötü karakterdir. Han Solo ve Prenses Leia’nın inatçı oğlu, Luke Skywalker’dan Jedi eğitimi aldıktan sonra bir şekilde kötü karanlık tarafa düşmüş ve evrendeki her şeye itiraz eden bir gençtir.

Kylo Ren

Star Wars’da şu ana kadar çok cani yaratılmıştır ama ilk defa kendi içinde kendine işkence eden, iç dünyası karmaşık ve bu kadar güzel saçlı bir kötü karakter çıkmıştır. Yine de altındaki 1000’den fazla lejyon askeri, gezegenleri yok edebilecek lazer kılıcı ve Darth Vader gibi ses çıkaran maskesi ile çok havalıdır. Özellikle Rey ile olan ışın kılıcı savaşı sahnesi nefistir.Gelecekte daha fazla Kylo Ren’i görmek istiyoruz.

“The Last Jedi” filminde ise tam anlamıyla dökmüştür. Boğuk bir ses tonu, donuk bakışları ve mükemmel öfkesi ile filme damga vurur. Her ne kadar annesini öldürmese de harika bir anti-kahraman olarak İlk Düzenin başına çeker. Yüce Lider Snoke’u öldürerek Güç’ün Karanlık Tarafının tek hakimi olur. Bir dahaki filmlerde Kylo-Ren kapışmasını tekrar görmek istiyoruz.

9. Yoda

Usta Yoda, en akıllı ve de tüm Jedi’ların arasında en güçlü Jedi olarak tanınır.Tam nasıl bir canlı türüne benzediği anlaşılmamakla birlikte sanki ufak bir kediye benzeyen silüeti ile, tüm Jedi’lar arasında en çok sevilen ve sayılan ustadır. Tam 900 yıl yaşamıştır. Usta Splinter’ın kısa boylu hali olarak da düşünülebilir.

Yoda

Bir sopa ile yürüyen, 1 metreden kısa boyu olan ancak basit kelimeler ile cümleler kuran bir uzaylı olarak Yoda’nın ilk başta tüm film sektörünün en sevilen karakterlerinden biri olması biraz gariptir. Yoda neredeyse tüm cümlelerini devrik kurar, bu cümleler garip bir ses tonuyla birleşince izleyiciyi büyüler. Onunla Dagobah gezegenin bataklığında ilk tanıştığımızda, sanki çocuklar için şirin tatlı bir karakter olarak düşünmüştük. Ama bir sü   re sonra gerçek kimliği ortaya çıkar, Luke Skywalker’ı eğitmesi tüm tarihi değiştirecektir. Her ne kadar Luke eğitimini tamamlamasa da Luke’un ustası olarak da tanınır.

Bu tersten konuşan minik kukla vari yeşik yaratık, ilk orijinal üçlemede sevimli sempatik bir yaratık gibi gözükse de, sonra gürleyen bir ustaya dönüşür.

Neden seviyoruz? Hiç sormanıza gerek yok. Çünkü 900 yıldır yaşıyor ve her geçen sene güçleniyor, telepati uzmanı, doğu felsefesine hakim, bir ışın kılıcı ustası, çok komik bir mizah anlayışına sahip ve yaptığı herşey çok ikonik!  Boy farkını hızı ve bilgeliğiyle kapatan Yoda’yı sinema tarihinin en çok hatırlanacak ışın kılıcı savaşlarından birinde görüyoruz.

Ve onun bilgeliği sonra seneler içinde Padawanlar tarafında defalarca tekrar edilmiştir. Unutmayalım: ‘Yap. Ya da yapma. Denemek yoktur!’

8. R2-D2

Artu, R2-D2 Star Wars galaksisinde en baş tacı edilen karakteridir. En yaratıcı ve inovatif droid tasarımına sahip olduğundan değil – hatta mutfaklardaki çöp öğütücüye ya da çöp kutusuna benzer-, dayanılmaz bir sempatikliği olduğundan ve hatta sinema tarihinde bir hayvan gibi terbiye edilen tek robot olduğundandır. Artu’nun (R2) sevimli olmasının yanı sıra çok da faydalı bir arkadaştır. Ölüm Yıldızı’nın (Death Star)’ın tüm gizli şifreleri Prenses Leia tarafından ona yüklenmiştir, SAGA’nın kilit oyuncularından biridir.

R2-D2

Cesur ve sakin bir şekilde bir çok günü kurtarmıştır. Minik tekerlekler üzerinde giden çöp kovasına benzer bedeni ve dedektif büyüteçleri gibi yuvarlak gözleri ile Luke’un X-Wing uçağını tamir etmesi, Anakin Skywalker’ın hayatını kurtarmak için uçağı uçurması gibi en kötü anların kurtarıcıdır. Her an seni kurtaracak bir robotu kim istemez ki?

Son ‘The Force Awakens’ filminde bizi biraz hayal kırıklığına uğrattığımızı da söylemeliyiz: Luke’un nerede olduğunu bilmesine rağmen, herkese söylemek için bu kadar beklemesine gerek var mıydı? Beep beep beep!! Gene de R2-D2 en sevilen karakterlerin arasında yer alacaktır.

7. Boba Fett

Boba Fett’in popülerliği gittikçe artmıştır. Eskiden küçük bir cani rolündeyken (ilk üçlemede sadece 11 sahnede gözükmüştür), kült fanları olan bir karaktere dönüşmüştür (solo bir filmi olduğu bile söylenmektedir). Tüm galaksideki en cool sakin kötü çocuk olduğu tartışmasız. Fett’in soguk gücü, SAGA da önemli bir rolü olduğundan değil, yüzünün gözükmeyerek yarı karanlık görünümü, kol düğmesine benzer uzay gemisi ve acımasızlığındandır.

Boba Fett

Filmde anında anlayabildiğimiz gibi, İmparator adamlarından biri ya da Şeytanların takımından değil, daha çok kendisi için bencilce kredi almaya çalışan bir askerdir. Boba Fett, kendini sadece bir tetikçi değil bir ödül avcısı olarak da tanıtır. Lucas da, diğer birçok batı kovboy filmlerindeki gibi kendisi için çalışan ödül avcıları örneğinden etkilenmiş herhalde.

En kötü işler için çağrılan, çok az konuşup, çok az sahnede gözüken bu karakterin neden bu kadar çok sevildiğini anlamak da çok zor. Herhalde, kostümünden ve gizeminden dolayı! Birkaç sözünden en çarpıcı olanı ‘Ölüsü benim işime yaramaz!’

6. BB-8 

BB-8, Star Wars galaksisine R2-D2 sonrası dönemde Poe’nun droidi olarak katılmıştır. Daha fragmanın en başında yerde gezen küçük bir top, milyonların kalbini çalmıştır. BB-8 inanılmaz yetenekli aynı zamanda da oldukça komiktir. “The Last Jedi” filminde jackpot sanılarak içine bir sürü bozuk para atılır, o bunları karakterlerimizi kurtarmak için kullanır.

BB-8

Bu karakterin kendisini çok hızlı bir şekilde tanıtmasına şaşırmamalı: BB-8 bizi güldürür ve sanki bir evcil hayvan gibi sevimli ve sadıktır.  Siyah gözlü, bipleyen bir küre olmanın haricinde BB-8 çok insancıldır, hatta neredeyse insandan öte insandır. Ticaretteki üstün başarısı da tartışmasızdır.

Gelecek filmlerde bu minik droid’i daha çok görmeyi bekliyoruz.

5. Chewbacca

George Lucas’ın köpeği Indiana, bu kadar ikonik olur muydu bilmiyoruz ama, Chewbacca’nın çok ünlü olduğu kesin. En azından Lucas uzay mekiğinin en ön koltuğuna Chewbacca’yı oturttu:  ‘Köpeğim büyük bir köpekti ve ne zaman oraya otursa, bir insandan daha büyük durdu, işte bu kürklü hayvanın uzay gemisini sürmesi fikri o zaman doğdu.’ Bundan güzel bir karakter hikayesi olabilir mi?

Chewbacca

Bir Wookie olmasının haricinde, uzun boylu, sert, sadık, usta bir pilot, biraz komedyen, galakside belki de en iyi kucaklayıp sarılan, homurdanması taklit edilemez olan Chewbacca filmdeki en kilit karakterlerden biridir.

Millennium Falcon’da karşımıza Star Wars galaksisinde bir adamın sahip olabileceği en iyi dost olarak ortaya çıktı. Sadakatin eksikliğini hissettiğimiz bu galakside, 200 yaşındaki bu Wookie işler her kötü gittiğinde yanınızda olmasını isteyeceğiniz bir karakterdir. Galaksiler arası çalışan bir kaçakçının da tek istediği de bu değil mi? Bir halı görünümlü hayvandan daha ne istersiniz ki? “The Last Jedi” filminde porglar ile diyaloğu her ne kadar iyi başlamasa da onu Millennium Falcon’u bir porg ile uçururken görürüz. Chewie, önümüzdeki filmlerde Han Solo’nun yarattığı boşluğu dolduracaktır.

4. Prenses Leia Organa

Erkekler tarafından domine edilen bilim kurgu filmleri dünyasında Prenses Leia bir tanrıça gibi doğar. Sabırsız, net görüşleri olan, tamamen kendi başına yetebilen Prenses Leia’nın birçok farklı rolü vardır: prenses, politikacı, asker, askeri stratejist. Eğer sadece bikini giymiş köle rolüne indirgenmiş olsaydı, Prenses Leia’nın soylu bir aileden gelen bir birey olduğu hiç anlaşılamayacaktı.

Prenses Leia

Tüm filmlerde hep aynı miktarda saygı ve hürmet alan Prenses Leia, aynı zamanda güzel, gururlu, çevik, biraz da iğneleyicidir. Son filmde bikinili halinden çok uzak, büyük bir orduyu yöneten bir amiral rolündedir. Bence yanlış Skywalker seçildi!

Çok iyi bir tetikçi olmasına rağmen bazen de hapise düşer. İnsan merak etmeden duramıyor: Eğer Obi-Wan Kenobi onu Darth Vader’ın arkasından bir ışın kılıcı ile gönderseydi, filmdeki rolü biter miydi? 

Carrie Fisher’ın harika oyunculuğuyla harmanlanan Leia, Luke’un ikizi olmasının avantajlarını da kullanıyor. Evet, Leia da bir güç kullanıcısı ama onu yeni filmlerde Generallik yaparken görüyoruz. İyi ki de görüyoruz, isyancıların Leia gibi kuvvetli liderlere ihtiyacı var.

3. Luke Skywalker

Luke kimdir? Bir kahraman, tabi ki! Doğruluğu önemseyen, çalışkan, iyi niyetli, büyüklerinin gururunu okşayan, kız kardeşinin sevgisini kazanan, ailesinden koparılmış iyi bir çocuk da  diyebiliriz. Aslında hikayesi hüzünlü başlasa da ileride Güç ile tanışır.Zaten içinde her zaman böyle bir şeyi hisseden Luke bulunduğu yerden ayrılıp bir daha dönmez.

Luke Skywalker

Aileler tarafından çok sevilen bu kahraman, hayvanlara ve droidlere çok iyi davranır, dövüşte çok iyidir, çok iyi bir pilottur ve hep iyiyi yapmaya çalışır. Lucas’ın kendi karakterine en çok benzeyen karakter olarak Luke’u düşünmüştür. İsim benzerliği de bu tezimi doğruluyor gibi. Tabi sinema tarihinin bilinen en iyi 2. ışın kılıcı düellosunda yer alması onun filmin içindeki yerini anlamamız için yeterli.(1. Anakin- Obi Wan Mustafar Düellosu)

Luke bir ara karanlık güç tarafından kandırılmaya çalışılır, nefretine yenik düşer ve kolay yola kaçacaktır. Ama biz bir saniye bile şüphe duymayız: Aman allahım, galaksinin en kötü canisinden kendini ve galaksiyi korumaya çalışacaktır.

‘Imparator’da, Han Solo’nun gidişi gerçekten içimizi bir kötü etse de, etraftaki megaton bombalarını bir yana bırakırsak, Vader – Skywalker düellosu tüm SAGA’lar içindeki en unutulmaz, ikonik, etkileyici sahnedir.

2. Han Solo

Han Solo, 1977den beri birçok çocuğun en önemli kahramanı olmuştur. Millennium Falconu ve üstün pilotluk yeteneği ile her savaşı kazanır. Aksi, ukala, isyankar, galaksideki en iyi kaçakçı pilot ve Wookie’nin en iyi arkadaşı, kadınları kendine aşık eden kabalığı ile, George Lucas, bir zamanlar bir kerpeten olan Harrison Ford’u en başarılı aktörlerden biri yapmıştır.

Han Solo

Güç, Vader’in karmaşık trajedisi, Ölüm Yıldızı (Death Star), altın bikinili köle Prenses Leia bir kenara, Star Wars’ı en iyi bilimkurgu yapan karakter Han Solo’dur. Kendini beğenmiş bir şekilde savaşta kazanırken ‘Dualar ve eski silahlar, hiçbir zaman iyi bir silahın yerini tutamaz, evlat’ der.

Filme ilk girdiğinde, ya da Cantina’da Barda ilk gözüktüğünde, SAGA’nın birçok değişime gebe olduğunu kimse tahmin etmemişti. Serinin ilerleyen filmlerinde Ford’un kuyruk acısı hep oradaydı ama yaşı büyüdükçe gittikçe daha da kuvvetlendi ve ustalaştı. Filmin Han Solo ile ilgili olan kısımları çok iyi yazılmıştır: ‘uzay kovboyunun’ iç derinlikleri gittikçe ortaya çıkarken, romantik bir aşk da doğmuştur (tam da biz Luke’un Leia ile yakınlaşacaklarını tahmin ederken itiraf edelim bu bize bir şok oldu). Son filmde ‘Güç Uyanıyor’ (The Force Awakens) filminde Han Solo’nun filmden ayrılması, sanki yakın bir arkadaşımızı kaybetmemiz gibi bizi çok yaraladı: En havalı uzay mekiğine sahip olan çok ama çok yakın dosttu.

Han Solo Milennium Falconu kullanması, Wookie ile konuşabilmesi (en azından tercüme edebilmesi), herkesin judo kıyafeti gibi kıyafetler içinde dolaşırken hep bir ciddi iş kıyafeti giymesi, güzel saçları onu hep çekici yapmıştır. Vader’ı, Yoda’yı, Obi Wan’ı beğenebilirsiniz, ama hep Han Solo olmak istersiniz.  

 1. Darth Vader 

Sinema tarihindeki gelmiş geçmiş en ikonik caninin Darth Vader olduğunu söylesek, herhalde abartmamış oluruz: Korkunç görüntüsü, iç ürperten sesi, Dave Prowse’un ağırlık kaldıran omuzları, siyah uzun pelerini, samuray – stormtrooper – gaz maskesi gibi kaskı ile Darth Vader, Star Wars’ın en ikonik karakteridir. Ama aslında onu çocukların kabusu yapan hareketleridir. Düşmanlarını uzaktan bile boğması, kendi oğlunun elini kesmesi ve şeytani cümleleri ile tanınır.

Darth Vader

Darth Vader bilir ki, diğer tüm karakterler beyaz giyiyor, dolayısı o siyahlar içinde çok daha da havalıdır. Tüm Star Wars gezegeninde, birçok başarılı pilot, birçok prenses, farklı farklı askerler ya da robotlar da olsa, o tek Darth Vader’dır.

Hikayesi karmaşıktır: Genç Anakinin iyilik için savaşırken, karanlık güce geçmesi ve Anakin ile Obi-Wan Kenobi’nin savaşı destansıdır. Anakin’in o maskenin içine girmesi de çok iyi bir kurgudur.

Star Wars’da, o İmparator için çalışıyor gibi görünmez, daha çok sanki imparatorluk onun için çalışıyordur. Onun en büyük amacı Obi-Wan Kenobi’yi yenerek tüm Jedi’ları yok etmektir. Sonra Lucas, hikayeyi geri sayınca, tüm zamanların en önemli açıklamalarından birini yapar: ‘Ben senin babanım!’. Ve ‘Imparatorun Dönüşü’ (The Empire Strikes Back)’in sonunda bir an için sanki Luke İsyancıları bırakıp, kendi imparatorluğunu bulmak için babasına katılacağını sanırsınız.

Darth, şu sözlerine ve sana saygıyla şapka çıkarıyoruz: ‘Eğer bir karanlık tarafın gücünü bilseydin...’

Türkiye'nin En Büyük Star Wars Dükkanı Karakter Dükkanı'nda ışın kılıcından, star wars kostümlerine, star wars figürlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Whatsapp SiparişHattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız WhatsApp Sipariş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.